Profile picture for user miskokys@gmail.com
Autor: Michal Kysela
konateľ

POĎME PEKNE OD ZAČIATKU
Keď nám niekedy v polovici roka 2017 prišla pozvánka do súťaže o nový dizajn interiérov Grandhotela v Starom Smokovci absolútne nás to nadchlo. Hneď sme vycestovali do Vysokých Tatier "preskúmať terén". Z toho čo sme videli sme mali rozporuplné pocity.
 
ČO NÁS ČAKALO V SMOKOVCI
Zvonka nádherný klenot Starého Smokovca - ikonická stavba hotela z roku 1904. Po vstupe do hotela príjemne zrekonštruované priestory recepcie a baru. Ale akonáhle sme sa dostali do ubytovacej časti - dýchlo na nás minulé storočie. Doslova. A nie v príjemnom zmysle slova. Odliepajúce sa tapety, deravý koberec, obité drevené časti interiéru, či krásne krištálové lustre bez krištálov. Plne sme chápali že je potrebná komplexná rekonštrukcia. Zoznámili sme sa preto s históriou hotela, zásahmi, ktoré boli vykonané súčasným i predchádzajúcimi vlastníkmi i finančnými možnosťami investora. A odišli sme pracovať na našom návrhu dizajnu vzorovej izby. 

HRAZDENKA V ALPSKOM ŠTÝLE
Do súťažného dizajnu vzorovej izby sme nevymýšľali žiadne prevratné novotvary či opulentné prezdobené prvky. Naopak. Pociťujúc rešpekt k tradícii zadefinovali sme si jeden výrazný grafický motív typický pre hotel GRAND. Tento motív - hrazdená drevená konštrukcia z fasády hotela - spoluvytvára kolorit Starého Smokovca už viac ako 110 rokov. Hotel GRAND je aj vďaka svojej fasáde v alpskom štýle jeden z najfotografovanejších objektov Vysokých Tatier. Poznajúc vizuálny potenciál exteriéru hotela sa nám zdalo atraktívne vytvoriť jasnú jednotnú identitu pomocou napr. použitia konštrukčných prvkov z fasády aj v interiéri izby. Takto vzniklo drevené záhlavie postele - ako nosný prvok vizuálnej identity vzorovej izby.
Potom už len stačilo dotvoriť vzdušnú priestrannú izbu krásnym nábytkom odkazujúcim na minulé storočie, originálnou tapetou s florálnym motívom z Tatier, kvalitným hotelovým kobercom a dekoráciami v štýle Secesie a víťazný návrh bol hotový :)

PÁR BEZSENNÝCH NOCÍ A BOLO
Projekt vznikal v rekordnom čase. 3-poschodový hotel so 79 izbami vrátane výkazu výmer bol spracovaný za 10 týždňov. Kolektív INROOM podal pekný výkon :)

 

REALIZÁCIA 
Realizácia prebiehala za plnej prevádzky hotela. Realizovali sa jednotlivé poschodia rýchlosťou 1 poschodie/1 mesiac. Na konci júna 2018 bolo rekonštrukcia ubytovacej časti úspešne ukončená. Práce boli skvele zorganizované a riadené. 

Perla Vysokých Tatier už žiari v novom šate